Feladni könnyű, megadni magad bölcsesség. A szabad akarat valódi jelentése

A szabad akarat egy gyönyörű mese, amit magunknak mesélünk. Egy történet arról, hogy mi irányítjuk az életünket, hogy mi döntünk, mi vagyunk az urai a sorsunknak. Ez az érzés felszabadító – egészen addig, amíg valaki fel nem teszi a kérdést: tényleg így van? Vajon a reggeli kávédat te választottad, vagy az agyad egyszerűen csak a megszokás szerint működött? Vajon azért választottál egy bizonyos irányt, mert valóban az volt a legjobb döntés, vagy mert a reklámok, a társadalmi normák és a neveltetésed ebbe az irányba terelt.

Benjamin Libet híres kísérlete szerint az agyunk már akkor meghozza a döntéseinket, amikor mi még azt hisszük, hogy mérlegelünk. Tehát, amikor azt mondjuk: „én választottam,” valójában csak utólag igazoljuk azt, amit az agyunk már elhatározott helyettünk. És ehhez hozzáadódik a társadalmi nyomás, a családi elvárások, a kultúra, a biológiai tényezők és a múltbeli tapasztalatok összetett rendszere.

Nem gondolnád, de a hormonjaid is nagy játékosok. Például a tesztoszteron szint növelheti a kockázatvállalási hajlamot. Apicella kutatása szerint az, hogy egy helyzetben mersz-e kockáztatni, sokszor biológiai programozás eredménye.

Daniel Kahneman és Amos Tversky  kimutatták, hogy a múltbeli tapasztalataink formálják a jelen döntéseinket – még akkor is, ha ezek irracionálisak. Gondolj csak arra, hányszor hoztál olyan döntést, ami „egyszer már bejött.”

Amikor érzelmek vezérelnek, a racionalitás elbújhat a sarokba. António Damásio kutatásai szerint érzelmek nélkül alig tudnánk döntéseket hozni. Így amikor úgy érzed, hogy „rossz napod van,” valószínűleg nem is döntesz jól.

Az agyunk szereti „megkönnyíteni” az életet – de gyakran ezek a rövidítések torzítják az észlelésünket. Kahneman  kutatásai szerint például a megerősítési torzítás miatt hajlamosak vagyunk csak azokat az információkat elfogadni, amelyek a meglévő véleményünket igazolják.

Az emberi agy fogaskerekekkel és külső befolyásokkal, a szabad akarat illúzióját bemutatva.

Most gondolj a családodra. Hányszor hallottad azt, hogy “ezt így szoktuk csinálni”? Hogy “az életben a biztonság a legfontosabb”, vagy éppen hogy “a siker mindennél többet ér”? Anne Ancelin Schützenberger  rámutatott, hogy ezek a látszólag ártatlan mondatok mély mintákká alakulnak, és észrevétlenül befolyásolják, hogy mit tartunk fontosnak az életben. A döntéseink hátterében ott áll egy “láthatatlan családfa”, amely szinte minden lépésünket figyeli.

John Bowlby  kötődéselmélete szerint az, hogy hogyan kötődünk szüleinkhez gyerekként, meghatározza, hogy felnőttként mennyire bízunk magunkban és másokban. Ha a szüleink megtanítottak arra, hogy az élet kiszámítható, akkor könnyebben döntünk. De ha bizonytalan kötődést tapasztaltunk, döntéseinket gyakran félelem vagy bizonytalanság vezeti.

Nem mi választjuk meg, hogy hova születünk, kik nevelnek fel minket, vagy milyen terheket cipelünk. De azt igen, hogy mit kezdünk mindezzel. Az örökölt sorsok felismerése nem arról szól, hogy panaszkodunk a múltunkra, hanem arról, hogy belátjuk: nem minden döntés a miénk – és ez rendben van.

Ez ijesztő felismerés lehet sokaknak. Mi marad a szabad akaratból, ha minden ennyire előre meghatározott? És ha valóban ennyire kevés befolyásunk van a döntéseinkre, akkor mi értelme bárminek?

A fatalizmus csapdája: akkor most adjuk fel?

Ezen a ponton könnyű lenne feladni és azt mondani: „Ha minden irányítva van, akkor minek próbálkozni?” A fatalizmus ezt suttogja a fülünkbe: hogy minden hiábavaló, hogy semmi nem rajtunk múlik, és ezért az egész értelmetlen. De gondolj bele: vajon ez valóban igaz?

Képzeld el, hogy egy hajóban ülsz a nyílt tengeren. A hullámok dobálnak, a szél sem segít most, így minden erőfeszítésed hiábavalónak tűnik. Megteheted, hogy eldobod az evezőt, és hagyod, hogy a víz sodorjon, amerre akar. De vajon ez megold bármit? Nem. Mert a feladás nem a béke záloga. A feladás nem szabadít fel, hanem bezár.

Feladás vagy szabad akarat: Az emberi küzdelem metaforája
Az emberi lét lényege nem a kontrollálás, hanem a részvétel. A jelenlét, a cselekvés. Még akkor is, ha az eredmény nem mindig látható azonnal. Az élet nem passzív várakozás, hanem aktív hozzájárulás.

És itt jön a kérdés: hogyan cselekedhetünk úgy, hogy közben elfogadjuk, nem irányíthatunk mindent?

A belátás az emberi élet egyik legnagyobb ajándéka. Az, hogy felismerjük a határainkat, nem gyengeség, hanem erő. Mert aki tudja, hogy mire képes, és mire nem, az már nem pazarolja az energiáját a lehetetlenre. Az ilyen ember nem gyengébb, hanem erősebb. A belátás ereje abban rejlik, hogy megértjük, mi az, amin változtathatunk, és mi az, amin nem.

Szent Ferenc imája pontosan erről szól:

„Uram, adj türelmet, hogy elfogadjam, amin nem tudok változtatni,

bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet,

és bölcsességet, hogy felismerjem a különbséget.”

Ez az imádság nem csupán egy vallásos gondolat. Ez egy működőképes életstratégia. Egy térkép, amely megmutatja, hogyan találhatunk békét a káosz közepette. Mert amikor felismerjük a határainkat, felszabadulunk. Nem akarunk mindent irányítani, és ezzel együtt megszűnik a kudarcoktól való félelem is. És ez az igazi erő.

A megadás és az elfogadás közötti különbség

A megadás nem feladás. Ez a mondat egyszerűnek tűnik, de a jelentése mély. A feladás azt jelenti, hogy beletörődünk a vereségbe. Hogy tehetetlenségből cselekszünk, vagy inkább nem cselekszünk. A megadás viszont tudatos döntés. A megadás azt jelenti, hogy együttműködünk az élettel. Nem állunk ellen annak, amit nem tudunk irányítani, hanem elfogadjuk, és vele együtt dolgozunk.

A megadás az élet ritmusának felismerése. Az, amikor belátjuk, hogy nem kell minden hullámot legyőzni. Nem kell minden harcot megvívni. Néha az a jó, ha ráfekszünk a hullámokra, és hagyjuk, hogy vigyenek. Ez nem passzivitás. Ez bölcsesség. Ez az igazi szabadság.

A szabad akarat új megközelítése: a választás szabadsága

Szörfös, aki nagy hullámokon lovagol, az élet kihívásainak és a szabad akarat metaforájaként.

A szabad akarat valódi jelentése nem az, hogy mindent kontrollálhatunk. Hanem az, hogy eldönthetjük, hogyan reagálunk arra, amit az élet elénk hoz. Eldönthetjük, hogy harcolunk a hullámok ellen, vagy megtanulunk úszni velük. Eldönthetjük, hogy az irányítás illúziójába kapaszkodunk, vagy elengedjük, és rábízzuk magunkat az életre.

Ez az igazi szabadság: a választás, hogy nem a körülményeink határoznak meg minket, hanem az, hogyan reagálunk rájuk.

Hagyd, hogy az élet hullámai vigyenek

Az élet nem arról szól, hogy minden hullámot megállítsunk. Az élet arról szól, hogy megtanuljuk, mikor kell evezni, és mikor kell csak ráfeküdni a hullámokra. Nem vagyunk mindenhatóak, és ez rendben van. Az igazi szabadság nem az irányításban rejlik, hanem az elfogadásban.

Ez nem gyengeség. Ez bölcsesség. Ez az élet ritmusának felismerése. És ha képesek vagyunk ezt megérteni, akkor nemcsak szabadok leszünk, hanem békések is. Mert az élet nem a harcról szól, hanem arról, hogy megtanuljuk: hogyan mozogjunk együtt vele.

Ne harcolj tovább egyedül!

Az elfogadás az első lépés a belső békéhez. Nem minden csatát kell egyedül megvívnod.

Fontosabb Hivatkozások és ajánlott irodalom

  1. Benjamin Libet (1983)
  1. Richard H. Thaler & Cass R. Sunstein (2008)
  • Döntések környezeti befolyásolása („Nudge” koncepció).
  • Nudge – Jobb döntések egészségről, pénzről és boldogságról. Libri könyváruház
  1. António Damásio (1994)
  • Az érzelmek szerepe a döntéshozatalban.
  • Descartes’ Error: Emotion, Reason, and the Human Brain.
  1. Daniel Kahneman (2011)
  1. Anne Ancelin Schützenberger (1998)

Még egy kis olvasnivaló

A lustaság és a motiváció közötti küzdelmet ábrázoló széttört homokóra kifolyó homokkal, amely az idő múlását és a kontroll elvesztését szimbolizálja. Egy alak próbálja visszagyűjteni a homokot.

Nincs lusta ember – csak motiválatlan lélek

A lustaság talán az egyik legfélreértettebb állapot. Könnyű felcímkézni valakit lustának, ha nem cselekszik, ha elodázza a dolgait, ha mozdulatlannak tűnik egy olyan világban, amely a folyamatos mozgást, termelést és a fejlődést isteníti. De mi van, ha a lustaság nem a gyengeség jele, hanem egy belső párbeszéd kezdete?

Tovább
Munkahelyi motiváció: Egy dolgozó fejét kezébe temeti az irodában, tele papírokkal és stresszes hangulattal.

Munkahelyi motiváció: A kiégéstől a lelkesedésig

A munkahelyi motiváció elvesztése nem egyik napról a másikra történik – ez egy lassú folyamat, amely könnyen kiégéshez vezethet. Ebben a cikkben feltárjuk a motiváció hiányának okait, megmutatjuk, hogyan találhatsz új értelmet a munkádban, és bemutatunk gyakorlatias lépéseket, amelyekkel visszaszerezheted a lelkesedésed. Fedezd fel, hogyan vezethetnek az apró változtatások tartós eredményekhez, és miért érdemes most cselekedned!

Tovább
dr. Lanteri Edina coach fotó

Coach – hat life-hack a féktelen irányváltáshoz

Egy dolgot biztosra vehetsz: ha coachhoz fordulsz, nem úszod meg könnyek nélkül. De a változás nem a gyenge szívűeknek való. A kérdés az, hogy elég bátor vagy-e ahhoz, hogy végre szembenézz azzal, amit eddig kerülni próbáltál.

Tovább
Törött óra repedésekkel, az idő nyomását és a gyors megoldások törékenységét szimbolizálva.

Gyors megoldás? Inkább csak gyors önbecsapás

„Csináld ezt 30 napig, és az életed megváltozik!” „5 egyszerű lépés a boldogsághoz!” „A siker titka, amit eddig titkoltak előled!” Ismerős szlogenek, ugye? Tele van velük az internet, és tele van velük az elméd.

Tovább

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ha egy mondatban kellene összefoglalnod az életed, mit mondanál?

Gratulálok.

Ha őszintén válaszoltál rá, az már önmagában óriási dolog.

Innen már nincs hova bújni.
De van merre elindulni.

Mert egy válasz még nem változtat meg mindent. De egy döntés igen.