Túlélési kalauz szakítás után

Első rész

Szakítás után nem az a dolgod, hogy erős legyél. Nem kell rögtön „tanulságokat levonni” vagy „pozitívan gondolkodni”.Az a dolgod, hogy túlélj. Lesznek napok, amikor úgy érzed, hogy már egy lépéssel előrébb vagy. Aztán jön egy illat, egy zene, egy hely, egy váratlan emlék – és visszaránt a fájdalom, mintha az egészet elölről kezdenéd. Az első időszakban még nem kell rendet raknod a fejedben. Nem kell megértened, hogy „miért történt így”, vagy hogy „mit kellett volna másképp csinálnod”.

Ez majd később jön.

Most csak az a cél, hogy ne szívasd magad még jobban. Ez a cikk egy túlélőkalauz az első napokra és hetekre. Nem fogja elvenni a fájdalmadat – de segít, hogy ne süllyedj feleslegesen mélyebbre benne. A kapaszkodók, amiket itt találsz, nem oldanak meg mindent. De minden egyes apró trükk egy kis oxigént ad ebben a fullasztó időszakban.

Most csak ennyi a dolgod: lélegezni, túlélni semmi más. Majd, egyszercsak, amikor készen állsz, szépen lassan elindulni kifelé.

Cseréld le a csengőhangját és az értesítéseit

A szakítás utáni napokban/hetekben minden róla szól. Akár akarod, hogy írjon, hívjon, akár rettegsz tőle, a tested még automatikusan reagál minden csipogásra. Ez fiziológiai szinten is működik: a stresszhormonok aktiválódnak, a szívverésed megugrik. Az is lehet, hogy hallucinálod a telefonrezgést, annyira rá vagy pörögve (ez teljesen normális, sokan átélik).

 

Egy okostelefonból fekete masszával együtt ömlenek ki az értesítések és üzenetikonok szakítás után

A kontroll visszaszerzése

Az egyik legfontosabb cél az, hogy ne legyél állandó érzelmi ugrásra készen, ne essen szét a napod attól, hogy vajon most ő írt-e. A letiltás ilyenkor sokszor kontraproduktív, mert ha mégis keresnie kell valamiért, vagy csak kíváncsi vagy, hogy egyáltalán jelentkezik-e, akkor ott lesz a belső huzavona: feloldjam a tiltást? Ne oldjam? Ez a macska-egér játék érzelmileg felőröl.

A trükk szakítás után: saját csengőhangot neki

Ha a száma nincs letiltva, a következő legjobb dolog egy saját hangjelzés csak neki. Egy olyan értesítési hang, amit semmivel sem keversz össze. Nem a szokásos csengőhangod, nem egy értesítési csipogás, hanem egy teljesen különálló hang. Így, ha ez megszólal, tudod, hogy ő az – minden másnál viszont nem kell összerezzenni.

Ha lehalkítod az értesítéseit, akkor lehet, hogy nem rezzensz össze minden hangra, de ezzel egy új kényszeres reflexet építesz ki: állandóan ellenőrizni fogod a telefonod. „Lehet, hogy írt, csak nem vettem észre.” Ez egy folyamatos belső feszültséget szül, és végső soron még jobban az ő hatása alatt tart.

Egy szakítás után a cél az, hogy ne ő diktálja a figyelmed fókuszát. Ha folyamatosan nézegeted a telefonod, az pont az ellenkezője.

A jó megoldás az, hogy hagyod az értesítést hallhatóan, de egy külön, jól felismerhető hanggal, így nem kell ellenőrizgetned, mert ha nincs az a hang, akkor tudod, hogy nem ő volt.

Ez segít abban, hogy a napi harminc értesítésből huszonkilenc ne hozzon rád pánikot. Kicsit olyan, mintha egy védőpajzsot raknál magadra: ha ez a hang nincs, akkor nem kell rá reagálnom.

„Csak néha beszélünk” – a szakítás utáni kapcsolattartás csapdája

A „néha még írunk egymásnak” állapot a legcsúszósabb terep szakítás után. Nem vagytok már együtt, de még nem is vagytok igazán külön. Csak lebegsz két világ között. Ez a legnagyobb csapda: nincs tiszta lezárás. Nincs gyász, mert nincs temetés. Hiszen lehet, hogy még nincs is vége. Vagy lehet, hogy csak most szünetel. Ez pedig ellehetetleníti a feldolgozást. Mindegy, hogy ki szakított. Ha még mindig cseteltek, néha dumáltok, néha bejelentkezik, akkor valójában semmit sem tudsz elgyászolni, mert a fejedben még ott a kérdés: most akkor mi van?

És ha ő játssza ezt az aljas játékot – „csak néha rád írok” – akkor az hintapolitika. Kicsit ott tart, kicsit elenged. Nyitva tartja a kis kaput, miközben más ajtókat nyitogat. Megnézi, mit talál a húspiacon, és ha nincs jobb, majd talán visszajön. De addig te legyél ott, biztosítéknak. Ez nem tisztességes. Mert minden új üzenet mélyíti a fájdalmat. Minden beszélgetés után megint ott a remény. És minden alkalommal kitép egy darabot abból, amit már épp kezdtél összerakni magadból. Ha tényleg túl akarsz jutni rajta, kell egy döntés:

Vagy együtt vagytok (de akkor tényleg),

vagy nem – és akkor nincs több „csak egy üzenet”.

Ez nem kegyetlenség. Ez jogos önvédelem. Mert addig, amíg nyitva tartod a kapcsolat ajtaját, nem tudod elkezdeni begyógyítani a sebet sem. Amennyiben képes vagy erre, akkor az bizonyíték arra is, hogy mégis van benned némi önmagad iránt érzett empátia és szeretet.

Szakítás után: Miért mérgezi a lelkedet a közösségi média

Amit az exed posztol, az nem a valóság.

Az egyik legnagyobb csapda szakítás után az, hogy az exed közösségi oldalán próbálsz nyomokat keresni. Hogyan van? Szarul van? Túl van már rajtam? És persze a legnagyobb kérdés: Üzenni akar-e nekem valamivel? A legtöbb, amit ott látsz, illúzió. Miért dőlsz be annak, amit látsz?

Ha mégis olyan balga voltál, hogy ránéztél az oldalára (mert tudom, hogy néha lehetetlen ellenállni), akkor legalább ne higgy el mindent, amit ott látsz!

Cukormázas közösségi média-illúzió csapdája szakítás után

Most ő bizonyít – neked, magának, a világnak.

  • Nem biztos, hogy tényleg boldog.
  • Nem biztos, hogy az a mosoly valódi.
  • Nem biztos, hogy az a poszt rólad/neked szól, de ha igen, akkor sem kell, hogy érdekeljen.

Azt hiszed, hogy neked akar üzenni? Pedig ez egyáltalán nem biztos. A legtöbb dolog, ami ezeken az oldalakon van, vegytiszta hazugság. A boldogságot nem kell posztolni. Gondold végig: aki boldog, annak mi szüksége van arra, hogy tudassa a világgal?

Aki tényleg jól van, annak eszébe sem jut állandóan kiposztolni a boldogságát. Élvezi az életet, nem azon görcsöl, hogy ezt mások is lássák.

Aki nem biztos magában, annak kell a visszacsatolás. Annak kell a figyelem, a lájk, az elismerés. Annak kell a „megerősítés”, hogy igen, én egy fasza gyerek vagyok, lám-lám, milyen jól vagyok. De ha tényleg jól lenne, miért kéne ezt bizonygatnia?  Ne kínozd magad – A közösségi média szakítás után csak árt.

 

Az emberek nem az igazságot posztolják, hanem azt, amit láttatni akarnak magukról.

Ezt ne feledd. És ha mégis megnézted az oldalát, ne büntesd magad érte – csak tudd, hogy amit láttál, az nem feltétlenül a valóság. Sőt, ha igazán jót akarsz magadnak: szállj le a közösségi médiáról egy időre. Nincs rá most szükséged. Minden, ami ott van, csak egy torzított tükör, és most az utolsó dolog, amire szükséged van, az az, hogy még mélyebbre húzzon.

A nosztalgia csapdája – Miért szépíted meg a múltat szakítás után?

Tudományosan is bizonyított, hogy az emberi agy hajlamos kiszínezni a múltat, különösen egy veszteség után. Az agyunk szelektíven emlékezik, és a nehéz időszakokban automatikusan a pozitív emlékeket emeli ki, hogy tompítsa a fájdalmat. De ez torzított kép, nem a valóság.

A szakítás utáni nosztalgia veszélyes drog

A nosztalgia olyan, mint egy kábítószer – átmenetileg jó érzést ad, mert elhiteti veled, hogy „milyen csodás volt az egész”, de utána még mélyebbre lök a fájdalomban, mert rádöbbensz, hogy mindez már nincs. Ez egy ördögi kör, ami nem előre visz, hanem visszahúz.

A valóságot kell látnod, nem a meseverziót

Most nem az a cél, hogy megutáld az exedet, hanem az, hogy reálisan lásd a kapcsolatotokat. A nosztalgia ebben nem segít, hanem torzít. Idővel talán majd képes leszel objektíven nézni rá, de most még nem tartasz ott.

Egy nő szomorúan ül szakítás után, és egy falra akasztott képet néz, amin egy boldog pár látható.

A múlt nem az elveszett paradicsom

A nosztalgia illúziót épít: „Milyen tökéletes volt minden!” Pedig, ha tökéletes lett volna, akkor nem tartanál  most itt. Valami nem működött. Ez nem azt jelenti, hogy minden rossz volt, de azt igen, hogy valami alapvetően nem volt rendben.

Ne hibáztasd magadat most– majd eljön az ideje a tanulságoknak

A szakítás utáni bűntudat az egyik legnagyobb csapda. Most még nem tudsz tisztán gondolkodni, mert a fájdalom torzítja a valóságot. Igen, te is hibáztál. Igen, ő is hibázott. De most nem ez a lényeg.

Ahhoz, hogy egy kapcsolat véget érjen, nem kell egyik félnek „rossznak” lennie. Lehet, hogy ti a világ legjobb emberei vagytok, de ez nem jelenti azt, hogy összeilletek.

Ennyire egyszerű. Nem kell démonizálnod őt, és magadat sem kell tönkretenned a „mi lett volna, ha…” kérdésekkel. Az önmarcangolás nem vezet sehova, csak egyre mélyebbre húz. Ha majd jobban leszel, lesz időd végiggondolni a tanulságokat. De most nem ez a feladatod. Most csak ne bántsd magad feleslegesen.

Szakítás utáni sokkban ne keress neki felmentéseket!

A szakítás megtörtént, ne mesélj magadnak tovább!

Szakítás után az agyad automatikusan mentségeket fog gyártani neki. Ez egy védekezési mechanizmus. A fájdalom elől menekülve könnyebb azt mondani, hogy „csak stresszes volt”, „csak összezavarodott”, „biztos majd megbánja”, mint szembenézni a ténnyel: nem működött.

Miért csinálod ezt? Mert még nem akarod elfogadni, hogy vége van.

Ha azt mondod magadnak, hogy „biztos csak rossz időszaka volt”, akkor fenntarthatod a reményt, hogy talán egyszer visszajön. Ha találsz egy magyarázatot, akkor kisebbnek tűnik a veszteség, mert azt hiheted, hogy „csak most ilyen”, „csak rossz fázison megy keresztül”.

De az igazság az, hogy nem kell neked magyarázatot keresned az ő tetteire. A realitás: amit tett, azt tudatosan tette. Nem kell démonizálnod, de ne is akard felmenteni.

  • Ha elhagyott, nem véletlenül tette.
  • Ha bántott, nem a stressz miatt bántott.
  • Ha hazudott, nem „csak félreértés” volt.

Az emberek pontosan azt teszik, amit tenni akarnak. Ha akart volna maradni, maradt volna.

 

Ez a gondolat fájdalmas, de felszabadító is. Mert nem kell többé kifogásokat gyártanod, nem kell találgatnod, hogy „talán ha másképp alakul, akkor most még együtt lennénk.”

Ne írj neki új forgatókönyvet. Amit eddig csináltatok, az ide vezetett. Nem kell megírnod az alternatív befejezést, amiben ő végül rájön, hogy te vagy az igazi, és visszatér. Ami történt, az megtörtént. Nem az a kérdés, hogy ő miért döntött így, hanem az, hogy te mit kezdesz ezzel a helyzettel.

És ha mindig felmentést keresel neki, akkor valójában magad ellen dolgozol.

Ez a cikk egy háromrészes sorozat első része.  A következő részek is olvashatók már. 

És ha úgy érzed, hogy nem bírsz egyedül megbirkózni a fájdalommal –Kérj segítséget.

dr. Lanteri Edina life és business coach logo

Támogatást kérni nem gyengeség, hanem erő. Várlak szeretettel!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kinek az élete zavar annyira, hogy titokban minden nap megnézed?

Gratulálok.

Ha őszintén válaszoltál rá, az már önmagában óriási dolog.

Innen már nincs hova bújni.
De van merre elindulni.

Mert egy válasz még nem változtat meg mindent. De egy döntés igen.