Amikor elengeded, amit mások akarnak – és végre megérted, mit akarsz te

Egy ember tükördarabokból álló tükörbe néz, szembesülve azzal, amit mások akarnak, és keresi a saját útját

Miért olyan nehéz elengedni, amit mások akarnak tőlünk?

Az elvárások mindig ott vannak körülöttünk. Mások akarnak tőlünk valamit- szüleink, tanáraink, barátaink, a társadalom. Családi, társadalmi, kulturális nyomás formálja az életünket gyerekkorunktól kezdve. „Legyél jó tanuló!” „Legyél sikeres!” „Legyen házad, családod, karriered!” És mi van akkor, ha mindezt eléred, és mégsem érzed magad boldognak? Vagy, ami még ijesztőbb: mi van akkor, ha soha nem is akartad ezeket, csak meg sem kérdezted magadtól? Az elvárások biztonságos börtönként tartanak fogva – és egy ponton rá kell jönnöd, hogy az ajtó nincs is bezárva. Csak ki kell nyitnod. De hogyan?

Az elvárások ereje 

Az emberek hajlamosak úgy élni az életüket, mintha az egy checklist lenne. Iskola, diploma, munka, házasság, gyerekek, karrier. Miért? Mert „így szokás.” Mert így csinálta a szomszéd, a kolléga, a testvéred. És ha nem így csinálod, akkor valami baj van veled.

De álljunk meg egy pillanatra! Honnan tudod, hogy ezek az elvárások valóban a tieid? Hányszor kérdezted meg magadtól, hogy „Mit akarok én valójában?” És hány döntést hoztál meg csak azért, mert féltél attól, mit gondolnak mások?

Miért ijesztő elengedni az elvárásokat?

Az elvárások egyfajta biztonságérzetet adnak. Ha azokat követed, nem tévedhetsz nagyot, igaz? Tévedés. Az elvárások követése pont attól foszt meg, hogy a saját életedet éld. És amikor elkezded levetni őket, ijesztő üresség vár rád. Hirtelen nincs kapaszkodó. Az a kérdés, hogy „mit várnak el tőlem?”, helyébe lép az, hogy „mit akarok én?”. És ez egy ijesztő kérdés.

Mert mi van, ha nem tudsz rá válaszolni? Mi van, ha rájössz, hogy fogalmad sincs, ki vagy, mit akarsz? Ezért nem engedjük el az elvárásokat. Ezért ragaszkodunk hozzájuk akkor is, ha szorítanak, ha fájnak. A bizonytalanság sokkal félelmetesebb, mint egy rossz irány.

Az igazság: Az elengedés szabadsága fájdalmas, de felszabadító

Amikor elkezded leépíteni az elvárásokat, először fájni fog. Olyan lesz, mintha letépnéd magadról a régi bőrt. Minden döntésed újraértékelődik. De ez a fájdalom az, ami végül szabadságot hoz. Ha elengeded, amit mások akarnak, elkezdheted felfedezni, hogy mit akarsz te. És ez a valódi szabadság. Nem az, hogy mindenki elégedett legyen veled, hanem az, hogy te elégedett legyél magaddal.

Hogyan kezdj hozzá az elvárások elengedéséhez?

 

    •  Tedd fel a kérdést: Mit akarok én? Ha nem lenne senki, aki megítél, mit csinálnék másként?

    • Ismerd fel a belső hangod: Az, amit most fontosnak gondolsz, a sajátod, vagy csak egy minta, amit követsz?

    • Kezdj el nemet mondani: Az elengedés első lépése a nemet mondás. Nem, nem akarok úgy élni, ahogy elvárják tőlem.

    • Merj hibázni: Az új irány fájdalmas és ijesztő lehet, de csak így fedezheted fel, mi a valódi utad. Az igazi bátorság nem a „tökéletes élet” hajszolása, hanem a saját életed megtalálása Az elvárások nem rosszak – de csak akkor, ha a tieid. Ha mások terveit követed, az életed végül üresnek fog tűnni, bármennyire is „sikeres” kívülről. Az igazi kérdés az, hogy hajlandó vagy-e elengedni azt, amit eddig biztosnak hittél, és elindulni az ismeretlen felé. Az élet nem arról szól, hogy mások elvárásai szerint élj – hanem arról, hogy megtaláld a saját válaszaidat.

    • Merj változtatni: A legnagyobb bátorság az, ha elengeded azt, ami már nem működik. Legyen szó munkáról, kapcsolatról, vagy akár egy régi szokásról, ne félj megújulni. Az életközépi válság a változás katalizátora lehet – de csak akkor, ha engeded.

    • Keresd a belső iránytűdet: Ez az időszak arra hív, hogy felfedezd, mi igazán fontos számodra. Ez nem mások véleményén vagy társadalmi elvárásokon alapul – ez a te belső igazságod.

    • Kérj segítséget: Néha nem könnyű egyedül megbirkózni ezekkel az érzésekkel. Egy coach, egy mentor, vagy akár egy támogató közösség segíthet tisztábban látni és továbblépni.

Mi vár rád, ha szembenézel a valósággal?

Ha egyszer rászánod magad, hogy szembenézz az életközépi válságoddal, valami egészen különleges történik: elkezded visszanyerni az irányítást. Az életed többé nem a „kellett volna” és „mi lett volna, ha” szavak körül forog. Ehelyett azt mondod: „Ez az én történetem, és én írom.”

Ez nem jelenti azt, hogy az út könnyű lesz. Lesznek pillanatok, amikor kétségeid lesznek, és amikor minden egyes döntésedet megkérdőjelezed. De amikor elindulsz ezen az úton, valami alapvetően megváltozik: végre érzed, hogy élsz. Nem csak sodródsz, hanem valóban jelen vagy.

Az életközépi válság, mint a legnagyobb ajándék

Az életközépi válság nem ellenség, hanem egy lehetőség. Egy ajtó, amely kinyílik előtted, és megmutatja, hogy az élet nem arról szól, hogy „mi lesz most”, hanem arról, hogy „mi lehetne másként.” Az igazi bátorság nem abban rejlik, hogy elkerüljük a válságot, hanem abban, hogy szembenézünk vele, és átalakítjuk.

Ez az időszak életed második felének indulópontja lehet. Egy hely, ahol már nem a múltad határoz meg, hanem a döntéseid, amiket most hozol meg. A kérdés csak az: készen állsz arra, hogy megírd a saját új fejezetedet?

Két árnyék – Hogyan szabadulj meg attól, amit mások akarnak?

A láncok eddig is csak a fejedben voltak. Most leestek. És te? Még mindig ott állsz, mintha hozzád nőttek volna. Cselekedj!

Nyomd be itt ezt a gombot és foglalj egy ingyenes időpontot!

de ha mégis, készülj fel – itt már nincs visszaút. 
dr. Lanteri Edina life és business coach logo

Ugyehogyugye?! Nem is volt olyan nehéz! Várlak szeretettel a foglalt időpontban. Addig olvasgass tovább a Blogban! 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mi lenne az első lépésed, ha semmi sem akadályozna?

Gratulálok.

Ha őszintén válaszoltál rá, az már önmagában óriási dolog.

Innen már nincs hova bújni.
De van merre elindulni.

Mert egy válasz még nem változtat meg mindent. De egy döntés igen.