Coach – hat life-hack a féktelen irányváltáshoz

Nem azért keresel coachot, mert gyenge vagy. Épp ellenkezőleg: azért, mert már erős vagy. De lehet, hogy most egy fal előtt állsz. Egy fal előtt, amit nem tudsz áttörni – és nem azért, mert nincs hozzá erőd, hanem mert túl közel vagy ahhoz, hogy meglásd az ajtót.

Van, hogy az életben mindent megoldottál egyedül. Kiálltál az oroszlánok elé, és győztél. De most más terepen vagy. Talán a munkahelyeden vagy magabiztos, de otthon elbizonytalanodsz. Vagy éppen fordítva: a családodban te vagy a stabil pont, miközben a karriered már nem hozza azt, amit szeretnél. És ez rendben van. Nem kell mindig tudnod a választ. De mi lenne, ha valaki segítene megtalálni?

Nem varázspálca, hanem tükör

Először is tegyük tisztába: az életvezetési tanácsadás  nem csodafegyver. Nem oldja meg helyetted a problémáidat. Egy coach nem fogja megmondani, mit csinálj, és nem árul rózsaszín álmokat. Ehelyett azt mondja: „Nézz szembe az igazsággal.” Képes megmutatni azt az oldalt, amit te talán nem is akarsz látni. Olyan tükröt tart eléd, ami nemcsak megmutatja, ki vagy, hanem azt is, ki lehetnél, ha végre elengednéd a félelmeidet.

Mikor érdemes coachhoz fordulnod?

Talán azt gondolod, hogy ez nem neked való. „Én nem szorulok segítségre” – mondod. És lehet, hogy igazad van. De kérdezd meg magadtól:

Egy coach nem ítélkezik. Nem nyúl bele az életedbe. De segít meglátni, hogy van választásod. És ez néha minden, amire szükséged van.

A változás fáj, de szükséges

Egy dolgot biztosra vehetsz: ha beleállsz, nem úszod meg könnyek nélkül. De a változás nem a gyenge szívűeknek való. A kérdés az, hogy elég bátor vagy-e ahhoz, hogy végre szembenézz azzal, amit eddig kerülni próbáltál.

Egy coach itt jön képbe. Nem hagyja, hogy kifogások mögé bújj. Nem hagyja, hogy a kényelmes válaszokkal beérd.

Készen állsz arra, hogy szembenézz az igazsággal?

Ez nem a gyengék terepe. Ez azoknak szól, akik elég bátrak ahhoz, hogy változtassanak.

Miért éppen most érdemes lépni?

Sokan halogatják a változtatást mert azt gondolják, hogy „nem most van itt az ideje.” Talán éppen sűrű a munkahelyi időszak, vagy nem érzed elég nagy problémának a helyzetet. De van egy fontos igazság: soha nincs tökéletes időpont – de mindig most van a legjobb pillanat, hogy elkezdd.

Ha megvárod, hogy az életed teljesen széthulljon, akkor a helyreállítás hosszabb és fájdalmasabb lesz. Egy coach már most segíthet tisztán látni, hogy mi az, ami működik, és mi az, ami akadályoz. Nem kell megvárnod a mélypontot – a legjobb időpont a fejlődésre az, amikor felismered, hogy többre vagy képes.

Coach segíti a stresszkezelést – nő meditál papírokkal teli, kaotikus irodában.

Mennyi idő alatt hoz eredményt?

A coaching nem gyors megoldás, de a hatása tartós és átfogó lehet. A legtöbben már az első néhány alkalom után érzik, hogy valami megváltozott: tisztábban látják a céljaikat, és azt, hogy mit kell tenniük, hogy elérjék őket.

Tudj meg többet arról, miért nem működnek a gyors megoldások, és miért érdemes időt fektetni a valódi változásba.

Meddig tart? Működik?

Az időtartam és hatékonysága erősen függ az egyéni helyzettől, a céloktól, és attól, hogyan illeszkedik a választott coach stílusa az ügyfélhez. Rengeteg nagyszerű eszköz létezik, de ami egyeseknek működik, másoknak nem biztos, hogy ugyanolyan hatékony. Ahogy minden ember egyedi, úgy a coaching folyamata is az.

Nincs garancia arra, hogy pontosan hány alkalom alatt érhetsz el változást, vagy mekkora lesz az eredmény. Az azonban biztos, hogy ha hajlandó vagy időt és energiát fektetni a folyamatba, ha elkötelezett vagy és odafigyelsz, akkor nagy esély van a pozitív változásra. A pontos időzítés és eredményesség azonban – ahogy mondani szokták – egyedül a jóisten dolga.

Ezért nem létezik  univerzális recept, mindenki egyénileg kell, hogy megtalálja a saját útját.

A coaching és a terápia közötti különbség

Sokan keverik a coachingot a terápiával, pedig a kettő nagyon különböző. A terápia inkább a múltban gyökerező problémák feltárására és feldolgozására koncentrál. Ha traumáid vannak, vagy mély érzelmi sebekkel küzdesz, a terápia a megfelelő eszköz.

Coaching

Terápia

A jövőre koncentrál

A múltra és a feldolgozásra figyel

Célorientált

Gyógyító és elemző jellegű

Akcióterv készítése

Traumák és érzelmi sebek feltárása

Fókusz növekedés és fejlődés

Fókusz: érzelmi stabilitás helyreállítása

Megoldásorientált és gyakorlati megközelítés

Mélyebb pszichológiai folyamatokkal dolgozik

Az egyéni felelősségvállalást hangsúlyozza

Mélyebb pszichológia folyamatokkal dolgozik

Kiterjesztett coaching és a terápia összehasonlítása

A coaching ezzel szemben előrefelé tekint. Az a célja, hogy a jelenlegi helyzetedből kiindulva megmutassa, hogyan léphetsz tovább. Nem a múltat elemzi, hanem azt kutatja, hogyan tudod a jövődet úgy alakítani, hogy az összhangban legyen az értékeiddel és céljaiddal.

Hogyan készülj fel az első ülésre?

Az első  alkalom sokak számára ijesztő lehet, hiszen nem tudják, mire számítsanak. Nincs miért aggódnod: egy coach nem ítélkezik, nem kritizál, és nem várja el, hogy már az első találkozáskor minden kérdésedre választ adj. Az első néhány ülés célja nem a problémák megoldása, hanem az, hogy megismerjen téged, és kialakuljon egy bizalmi kapcsolat.

Ez az időszak arra szolgál, hogy mindketten ráérezzetek: működik-e köztetek az együttműködés. Irvin D. Yalom, az egzisztencialista pszichológia egyik kiemelkedő alakja is hangsúlyozza, hogy a terápiás – és coaching – folyamat sikere nem az alkalmazott technikákon, hanem a két ember közötti kapcsolaton múlik.

Olvasd el, hogyan segíthet az elengedés megtalálni, mit akarsz igazán, és hogyan építhetsz bizalmat egy coachcsal. 

A legfontosabb kérdés, amit magadnak feltehetsz az első alkalmak során: hogyan érzem magam a coach mellett?

  • Úgy érzed, hogy meg mersz nyílni?
  • Biztonságban érzed magad, mert tudod, hogy nem fog megítélni?
  • Úgy érzed, hogy megért téged, és végre olyan dolgokat mondhatsz ki, amiket talán még magadnak sem mertél eddig?
  • És amikor a találkozó véget ér, észre sem vetted, hogy elrepült az idő?

Ez a bizalmi kapcsolat az, amire a coaching folyamata építhet

A bizalom nem egyetlen pillanat alatt születik meg, és az első néhány találkozás célja éppen az, hogy kialakuljon ez az alap. Ha úgy érzed, hogy bátran megoszthatod a gondolataidat és érzéseidet, akkor máris jó irányba indultatok el. Ez a kapcsolat lesz az a biztos talaj, amelyen képes leszel mélyebb felismeréseket tenni, és amely segít, hogy a legnehezebb kérdéseket is őszintén megvizsgáljátok.

Egy jó életvezetési tanácsadó nemcsak meghallgat, hanem azt is érzi, amit talán még te sem fogalmaztál meg magadban. Ezért az első alkalmak egyik legfontosabb kérdése nem az, hogy pontosan hová tartotok, hanem hogy megvan-e köztetek az az energia, az a kapcsolódás, amely elindíthat egy mélyebb változást.

És ha egy óra alatt azt érzed, hogy könnyebb lett a lelked, hogy végre kimondtál valamit, ami eddig a fejedben zakatolt – vagy egyszerűen csak azt, hogy „itt biztonságban vagyok” –, akkor jó helyen vagy. Ez az érzés a coaching szíve, és ha ez megvan, már van mire építeni.

Most akkor mi lesz?

Ezt csak te döntheted el. De ha eljutottál idáig, talán itt az idő, hogy feltegyél egy egyszerű, de életbevágó kérdést: „Hajlandó vagyok változni?” Ha igen, akkor sem fog csoda történi. De elindít egy olyan úton, ahonnan már nincs vissza. És talán, életedben először, pontosan ez az, amire szükséged van.

dr. Lanteri Edina coach fotó

dr. Lanteri Edina

" Úgy szeretnék élni, ahogyan élek."

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kinek az életét éled, amikor nem figyelsz?

Gratulálok.

Ha őszintén válaszoltál rá, az már önmagában óriási dolog.

Innen már nincs hova bújni.
De van merre elindulni.

Mert egy válasz még nem változtat meg mindent. De egy döntés igen.