Kemény nő lettél, mert erre tanított az élet… De az erős nő végre élni akar

Erős nő akartál lenni. Azt hitted, az is vagy. De inkább kemény nő lettél.

Hogy ha fáj is, mosolyogsz tovább. Hogy ha összetörsz, legalább ne lássa senki. Hogy ha kibírod, akkor értékes vagy – ha nem, akkor gyenge.

De mi van akkor, ha ezt az egészet félreértettük? Mi van, ha amit eddig erőnek neveztünk, az valójában csak jól begyakorolt keménység volt? És mi van, ha a kettő valójában nem is ugyanaz?

Az „erő” lehet belső – például kitartás, önfegyelem, empátia, nyitottság és rugalmasság. Keménység gyakran egy reakció. Valami ellen irányul. Védekezés. Feszültség. Páncél, amit felveszünk, hogy ne bántsanak meg. Nem azért vagy kemény, mert úgy döntöttél, hanem mert úgy érzed, muszáj.

Kemény nő páncélja a földön – az elengedés szimbóluma

A keménység mondatai

 „Nincs időm érzelgősködni.”

 „Nem fogok sírni. Azt akarod, hogy gyengének nézzenek?”

„Megcsinálom egyedül. Úgyis csak magamra számíthatok.”

„Túl vagyok már rosszabb dolgokon is. Ezt is kibírom.”

Vagy kemény vagyok, vagy átgázolnak rajtam.”

„Nem omolhatok össze. Majd esetleg, ha mindenki/minden rendben van.”

A keménység bezár. Kifelé demonstrál, mutatja az erőt, befelé viszont gyakran csak feszültséget, félelmet és elfojtást rejt.

Az igazi erő – nem páncél, hanem tartás

Nem reakció, hanem belső forrás. Nem valami ellen szól, hanem valamiért. Nem kemény, hanem rugalmas. Nem hangos, nem mindig látványos – de stabil.

Elég jó vagyok...

 „Tudok nemet mondani anélkül, hogy magyarázkodnék.”

 „Tudok kérni, elfogadni és elengedni is.”

„Kimerem mutatni az érzéseimet.

„Nem félek szeretni önmagamat.

„Stabil az önbecsülésem.

Elfogadom, hogy a tökéletlenségemmel együtt vagyok tökéletes.

Nem félek hibázni.

Nem az, hogy kibírsz mindent. Hanem az, hogy tudod, mikor nem kell bírni. Mikor lehet lazítani. Mikor lehet sírni. Mikor lehet kérni. És mégis önmagad maradsz.

Ha nőként beszélünk az erőről és keménységről, akkor egyből bejön a képbe a társadalmi elvárás: legyél erős, de ne legyél “túl sok”; védd meg magad, de maradj kedves; mutasd meg magad, de ne legyél “kemény”.

Sokan összekeverik a keménységet a női erővel, mert azt tanultuk, hogy aki nem omlik össze, aki nem sír, aki mindent kibír – az az erős nő. De ez gyakran csak páncél: fal, amit felhúzunk, hogy ne sérüljünk meg újra.

Egy tipikus mondat: „Olyan erős vagy!” – de mit jelent ez valójában?

Nem panaszkodik, aki visz mindent és aki nem omlik össze soha.

Felvetés: lehet, hogy ez nem erő, hanem túlélési mechanizmus?

A keménység, amit tanulunk – és ami már nem szolgál

Sokan nem azért váltunk keménnyé, mert ilyenek akartunk lenni. Hanem mert nem volt más lehetőségünk. Mert gyerekként azt láttuk: aki gyenge, azt kihasználják. Aki sír, azt kinevetik. Aki kér, az csalódik. Aki bízni próbál, az megsérül.

Megtanultuk, hogy ne mutassuk ki. Hogy tartsuk magunkat. Hogy ne legyünk „hisztisek”, „túlérzékenyek”, „túl sokak”. Hogy ne akarjunk túl nagyot. Hogy legyünk kedvesek, de határozottak. Lágyak, de erősek. Legyünk minden, ami elvárható (meg azon túl is)– de semmi, ami kényelmetlen.

Így lett a keménység a páncél, amit felveszünk, amikor úgy érezzük, magunkra maradtunk. Amikor senki más nem állt mellénk. És nem is hibáztathatjuk magunkat ezért. Akkoriban ez tartott életben. A baj csak az, hogy ami régen megvédett, az ma már távol tart – másoktól, és saját magunktól is.

Erős nő egyedül elöl, mögötte mások a háttérben

A keménység ára – mit veszítünk közben?

A keménység ára gyakran az elszigetelődés. A testben megjelenő feszültség, a lelkünkben növekvő falak. A kiégés, amit nem nevezünk nevén, csak „rossz napnak”. A kapcsolatok, amik működnek ugyan, valami csoda folytán, de nem kapcsolnak össze senkivel.

És a magány, amit akkor is érzünk, ha egyébként körül vagyunk véve emberekkel.

Sokan felnőttként is abban élnek, hogy az erő egyenlő azzal, hogy „kibírom”.

Kibírom a munkahelyet, a párkapcsolatot, az anyaságot, a csendet otthon, a zajt belül.

De az igazi kérdés nem az, hogy kibírod-e. Hanem az, hogy ezt akarod-e?

Hány nő él úgy, hogy már rég nem boldog, csak valahogy kibírja. Már nem kapcsolódik, csak funkcionál. Már régen nem él, csak működik. Soha senki nem mondta nekik, hogy az erő nem azt jelenti, hogy sosem rogyhatsz meg. Hanem azt, hogy tudod, mikor kell végre lerakni a terhet. Pláne sőt, ami nem is tiéd. És megengedni magadnak, hogy gyenge legyél.

Belső erő nőként – amikor már nem bizonyítani akarsz, hanem élni

Az igazi erő nem látványos. Nem harsány. Nem követel tapsot. Az igazi erő nem fal, hanem alap. Valami, amire lehet építeni. Valami, ami nem zár el, hanem megtart. Nem arra való, hogy védjen – hanem arra, hogy kapcsolódni tudj, önmagadhoz és másokhoz.

Erő az, amikor (el)ismered magad.

Tudod, mi a fontos neked. És teszel is érte.

Tudsz nemet mondani – nem dühből, hanem tisztán.

Tudsz igent mondani – nem megfelelésből, hanem szívből.

Tudsz érezni, de nem hagyod, hogy az érzések irányítsanak.

Tudsz és mersz is hibázni.

Tudsz kérni, és nem szégyelled.

Tudsz változni – mert nem félsz már attól, hogy elveszíted önmagad.

Proaktív vagy és nem reaktív.

Tudod, hogy céljaid vannak érted és nem fordítva.

A belső erő nem kemény. Hanem élő. Nem kötelességből működik, hanem tudatosságból. Az erős nő nem attól erős, hogy nem sír – hanem attól, hogy mer érezni, és nem veszti el magát közben.

Miért keverjük össze a keménységet az erővel?

Talán azért, mert kívülről hasonlónak tűnnek.

Egy nő, aki nem omlik össze, aki visz mindent, aki nem panaszkodik – ez lehet keménység is, lehet erő is. De a különbség belül van. És azt kívülről nem mindig látni.

Társadalmilag a keménységet gyakran jobban értjük és díjazzuk. A „kemény nő” beleillik a túlélőnarratívába. Erős, karakán, nem nyafog, nem kér – „férfiasan helytáll”. De közben belül talán épp széthullik. És ez a legnagyobb félreértés: hogy aki tartja magát, az rendben van.

Sokan nem tanulták meg, hogy az erő másképp is nézhet ki.

Nem tanították meg nekünk, hogy lehet érzékenynek lenni úgy, hogy közben nem veszítjük el a tartásunkat. Hogy lehet sírni és szeretni és kérni – és ez nem gyengeség, hanem ellenkezőleg, ez belső erő.

A keménység túlél. Az erő él. És ez a kettő nem ugyanaz.

Keménység a mindennapokban – erő helyett túlélés?

Nem mindig könnyű különbséget tenni aközött, mikor vagy valóban erős, és mikor keménykedsz, csak mert nem mersz mást. De van néhány jel, ami segíthet.

Kemény vagy, amikor…

…nem mondasz nemet, csak lenyelsz mindent – és belül gyűlik a düh vagy a fásultság.

…a „minden oké” mögött fáradtság, kiégés, vagy egyszerűen csak üresség van.

…nem kérsz segítséget, pedig már rég eleged van.

…mindent kontrollálni akarsz, mert bízni túl kockázatosnak tűnik.

Erős vagy, amikor…

…tudod, mikor kell megállni – és meg is engeded magadnak.

…kimondod, hogy „ez most sok” – és nem szégyelled.

…nem akarod már mindenáron bizonyítani, hogy „elég vagy” – mert már tudod, hogy az vagy.

…képes vagy kapcsolódni, nem csak működni.

 

Párkapcsolatban a keménység gyakran azt jelenti: nem nyitok, nehogy újra megbántsanak. Az erő viszont azt, hogy meg tudom mutatni magam, és ha bántanak, akkor sem veszítem el önmagam.

Anyaságban a keménység az, amikor „csak túléljük a napot” és robotpilótán megy minden. Az erő az, amikor mersz tökéletlen lenni, és ettől emberibb lesz a kapcsolat – veled is, a gyerekeiddel is.

A munkában a keménység azt súgja: „Ne mutasd, ha fáradt vagy, különben gyengének tartanak.” Az erő azt mondja: „Tisztelem a saját határaimat – és másokét is.”

Ha le akarod tenni a páncélt, az első lépés az, hogy elismered: páncélt hordasz. És nem hibáztatod magad érte. Mert ez a páncél valaha védett. De most már lehet, hogy inkább akadályoz. És ahogy egyre inkább megtanulsz magadra figyelni – nem a túlélésért, hanem az életért – úgy tudsz fokozatosan erősödni anélkül, hogy kemény maradnál.

A legnagyobb erő – amikor már bizonyítasz

Lehet, hogy eddig azt hitted, akkor vagy erős, ha nem sírsz. Ha nem kérsz. Ha nem mutatod ki.De az igazi erő nem abban van, hogy elviseled, hanem abban, hogy megéled. Nem abban, hogy kibírsz mindent – hanem hogy tudod, mikor nem kell tovább bírni.

 

Az erő nem azt jelenti, hogy sosem rogyhatsz meg. Azt jelenti, hogy amikor megtörténik – nem szégyelled, nem titkolod, nem gyűlölöd magad érte. Nem menekülsz. Nem bünteted magad.

Csak vagy. Egy ember. Egy nő. Egy a sok közül.

Senkinél sem több, de nem is kevesebb. És tudod, hogy ez így van jól.

De ha mégsem tudnád, foglalj egy időpontot.

dr. Lanteri Edina coach logó és fotó

Olvass tovább!

Cukormázas közösségi média-illúzió csapdája szakítás után

Túlélési kalauz szakítás után

Szakítás után nem kell erősnek lenned. Ez az elsősegély-cikk kapaszkodókat ad az első hetek túléléséhez: hogyan ne szívasd magad még jobban, miként védd magad a közösségi média vagy a „csak néha beszélünk” csapdájától – és miért fontos, hogy most csak magaddal legyél empatikus.

Tovább
Egy titokzatos erdő tele különböző ajtókkal, a lustaság és a döntések mögötti bizonytalanságot és lehetőségeket szimbolizálva.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mi lenne az első lépésed, ha végre kimondanád: ez most tényleg az én felelősségem?

Gratulálok.

Ha őszintén válaszoltál rá, az már önmagában óriási dolog.

Innen már nincs hova bújni.
De van merre elindulni.

Mert egy válasz még nem változtat meg mindent. De egy döntés igen.