Munkahelyi motiváció: A kiégéstől a lelkesedésig

A munkahelyi motiváció elvesztése nemcsak hogy fájdalmas, de meg is bénít. Az életünk során annyiszor halljuk, hogy „majd jobb lesz”, „csak ki kell tartani”, „ez normális, mindenki így van ezzel”. És te ezt el is hiszed. Belemerülsz egy mindennapos rutinba, amiben évek telnek el anélkül, hogy észrevennéd: nem élsz, csak vegetálsz. Az igazság ott van benned, mélyen eltemetve: nem ott vagy, ahol lenni szeretnél. Nem azt csinálod, ami igazán számítana neked.

Miért fáj ennyire az igazság? Mert ahhoz, hogy beismerd, változtatnod kellene. És a változás kényelmetlen. Az agyad alapvetően a megszokottat részesíti előnyben, mert ez biztonságosnak tűnik. A neurológusok szerint a változás energetikailag drága az agy számára – több erőforrást igényel, mint a megszokott viselkedés fenntartása. Ezért maradunk ugyanazokban a helyzetekben: egy unalmas munkában, egy mérgező kapcsolatban, vagy akár egy monoton életvitelben, ami már nem tesz boldoggá.

Munkahelyi motiváció: Egy dolgozó fejét kezébe temeti az irodában, tele papírokkal és stresszes hangulattal.

De gondolkodj el egy pillanatra: Ez az állapot valóban biztonságos? Valóban kényelmes? Vagy csak illúzió az egész? A komfortzónád nem egy védelmező burok. Ez egy börtön, amit te építettél magadnak. És minél tovább maradsz benne, annál szűkebb lesz. Egyszer csak azt veszed észre, hogy elfogytak a lehetőségek, és már nincs hova menned.

Az igazság elfogadása fájdalmas, mert egyúttal elismered, hogy a jelenlegi helyzetedért te vagy a felelős. De itt van a jó hír: ez a fájdalom a kulcs a szabadsághoz. Az igazság nem azért fáj, hogy bántson. Azért fáj, hogy felébresszen. Hogy kirángasson abból az állapotból, ami elszívja az energiádat, a lelkesedésedet, és végül az életedet.

Honnan tudod, hogy változtatnod kell?

         Reggelente gyomorgörccsel mész be dolgozni.

         Már nem emlékszel, mikor nevettél szívből utoljára.

         Egyre gyakrabban mondod magadnak: „Ez nem az én életem, nem ilyenről álmodtam.”

Ezek a jelek nem hazudnak. Ezek azok a belső figyelmeztetések, amik megpróbálnak felrázni. A kérdés az: hallgatsz rájuk, vagy továbbra is  elnyomod őket?

Miért vesztetted el a motivációdat?

A motiváció elvesztése nem egyik napról a másikra történik. Ez egy lassú folyamat, egy olyan spirál, amelyben észrevétlenül süllyedsz egyre mélyebbre. A végén ott találod magad egy érzelmi vákuumban, ahol semmi sem tűnik elég fontosnak, és minden erőfeszítés túl nagynak látszik.

A belső és külső motiváció közötti konfliktus

A motiváció kétféle lehet: belső és külső. A külső motiváció – a pénz, az elismerés, a státusz – gyorsan elhasználódik. Az elején talán még inspirál, hogy többet keress vagy elismerést kapj, de ezek soha nem adnak tartós elégedettséget. Ha az életed csupán külső motivátorokra épül, előbb-utóbb ürességet fogsz érezni.

Ezzel szemben a belső motiváció – az, hogy értelmes munkát végezz, fejlődj, és hozzájárulj valami nagyobb célhoz – tartós és kielégítő. De mi történik, ha elveszted a kapcsolatot ezekkel az értékekkel? Ha a munkád már nem tükrözi az álmaidat, vagy a napi rutinod már nem támogatja a céljaidat? Egyszerűen kimerülsz.

Az értelem elvesztése

Csíkszentmihályi Mihály „flow” elmélete szerint akkor érjük el a legnagyobb elégedettséget és motivációt, amikor a munkánk kihívást jelent, de mégis képesek vagyunk megküzdeni vele. Ez az állapot az, amikor teljesen elmerülsz valamiben, és a cselekvés önmagában jutalmazó. De mi van, ha a munkád monotonná válik, vagy túlságosan nehézzé és stresszessé?

Az értelem elvesztése a motiváció halála. Ha már nem látod, hogy amit csinálsz, miért fontos, akkor előbb-utóbb elveszted az energiád és lelkesedésed.

A kiégés csapdája

A WHO szerint a kiégés nem csupán egy átmeneti rossz állapot, hanem mentális egészségügyi probléma. A krónikus stressz és a túlterheltség olyan érzelmi, fizikai és mentális állapothoz vezet, amelyben képtelen vagy bármilyen célt vagy örömöt találni a munkádban.

A kiégés jelei:

         Érzelmi kimerültség.

         Cinizmus és elidegenedés a munkádtól.

         Csökkent teljesítmény és elégedetlenség.

A félelem bénító ereje

Mindenkit visszatart valamilyen félelem. Mi van, ha nem sikerül? Mi van, ha kudarcot vallasz? A pszichológiai kutatások szerint az emberek többsége nem a kudarcot magától fél, hanem attól, hogy mit gondolnak majd mások. De tudod, mi az igazi kudarc? Az, ha meg sem próbálod. Az, ha éveket vesztegetsz el, mert hagyod, hogy a félelmeid irányítsanak.

Hogyan éleszd fel a belső motivációdat?

Ahhoz, hogy újra megtaláld a motivációdat, nem elég, ha csak elgondolkodsz rajta, mit szeretnél másképp. A változás cselekvést igényel, de a cselekvéshez először meg kell értened, miért rekedtél meg, és hogyan léphetsz tovább.

Nézz szembe az igazsággal

Az első lépés mindig a valóság felismerése. Nem számít, hogy milyen kifogásaid vannak, milyen külső körülményeket hibáztatsz. Az igazság az, hogy ha nem érzed magad boldognak, valószínűleg nem azért, mert „a főnököm túl sokat követel” vagy „az életem túl bonyolult”. Azért nem érzed magad boldognak, mert belül nem vagy összhangban azzal, amit csinálsz.

Írd le:

  • Miért érzed magad motiválatlannak?
  • Mi az, amit igazán szeretnél csinálni?
  • Mi akadályoz meg abban, hogy azt csináld?

Az önreflexió fájdalmas lehet, de elengedhetetlen ahhoz, hogy megtaláld a választ. Ne félj őszinte lenni magaddal. A cél nem az, hogy elítéld magad, hanem hogy tisztán láss.

Az apró szokások ereje: A Kaizen filozófia

A változás nem egyik napról a másikra történik. Gyakran azért nem kezdünk bele, mert túl nagynak és félelmetesnek tűnik a cél. Itt jön képbe a Kaizen filozófiája, amely azt tanítja, hogy az apró, de következetes lépések sokkal hatékonyabbak, mint a radikális, egyszeri változások.

Munkahelyi motiváció: Egy kéz puzzle-t rak össze, félkész állapotban, körülötte szétszórt darabokkal.

Példák a Kaizen alkalmazására:

  • Ha reggelente nehezen indulsz, kezdd azzal, hogy 5 perccel korábban kelsz fel.
  • Ha motiváltabb szeretnél lenni a munkádban, írj fel minden este egy dolgot, amit másnap jobban szeretnél csinálni.
  • Ha fejlődni akarsz, szánj napi 10 percet egy új készség tanulására.

Az apró lépések nemcsak egyszerűbbek, hanem megerősítik az önbizalmadat is. Minden egyes sikerélmény azt üzeni az agyadnak: „Képes vagyok rá!”

Találj az értelmet a munkádban

Viktor Frankl, az Az ember az értelemre irányuló kérdéssel szemben című könyv szerzője azt mondta, hogy a legnagyobb emberi motiváció az értelemkeresés. Ha úgy érzed, hogy a munkád értelmetlen, próbáld meg újragondolni:

  • Hogyan járul hozzá a munkám valamilyen nagyobb célhoz?
  • Milyen értékeket képvisel, amik számomra fontosak?
  • Hogyan tudnám a munkámat összekapcsolni a személyes álmaimmal?

Ha ezekre a kérdésekre nem tudsz választ adni, talán itt az ideje, hogy más irányba indulj. Az értelem hiánya hosszú távon nemcsak a motivációdat, hanem az életed minőségét is aláássa.

Munkahelyi motiváció: Egy kéz kis építőelemekből házat épít az asztalon, körülötte színes elemekkel.

Állíts fel konkrét célokat

A motiváció egyik legnagyobb gátja a célok hiánya. Ha nincs világos elképzelésed arról, hogy mit szeretnél elérni, akkor hogyan várhatod, hogy lelkesedj érte? A SMART célkitűzés módszer segíthet ebben:

  • Specific (Konkrét): Mit akarsz pontosan elérni?
  • Measurable (Mérhető): Hogyan fogod tudni, hogy sikerült?
  • Achievable (Elérhető): Reális-e a cél?
  • Relevant (Releváns): Kapcsolódik-e a személyes értékeidhez?
  • Time-bound (Időhöz kötött): Mikorra szeretnéd elérni?

Példa:

„Három hónapon belül találok egy új állást, amely kihívást jelent, és összhangban van az értékeimmel.”

Egy 2011-es kutatás szerint a célkitűzés írásban 42%-kal növeli a siker esélyét (Dominican University). Ha komolyan gondolod, hogy változtatni szeretnél, írd le a céljaidat, és tedd őket láthatóvá.

Tudományosan megalapozott technikák a motiváció újraélesztéséhez

Hálagyakorlatok

A pozitív pszichológia kutatásai szerint a hálagyakorlatok jelentősen csökkentik a stresszt, növelik az érzelmi ellenálló képességet, és hosszú távon erősítik a belső motivációt (Seligman, 2004). Minden este szánj 5 percet arra, hogy leírsz három dolgot, amiért aznap hálás vagy.

Inspiráló közösség keresése

Az emberek, akikkel körülveszed magad, meghatározzák a gondolkodásmódodat. Ha olyan emberekkel vagy, akik folyamatosan fejlődnek, az téged is motivál. Keress egy mentorprogramot, csatlakozz szakmai csoportokhoz, vagy kérj tanácsot egy tapasztalt kollégától.

Az érzelmi ellenálló képesség növelése

A kudarc elkerülhetetlen része a változásnak. Az érzelmi ellenálló képesség (resilience) azt jelenti, hogy nem hagyod, hogy a hibák vagy nehézségek megállítsanak. Az érzelmi ellenálló képességet meditációval, naplóírással vagy akár pszichológiai segítséggel is fejlesztheted.

Munkahelyi motiváció: Egy férfi motiváltan dolgozik egy modern, rendezett irodai környezetben.

Miért kell MOST cselekedned?

Az idő múlik. Most vagy itt, most érzed azt, hogy valami nincs rendben. A halogatás az egyik legnagyobb ellenséged. Kutatások szerint az emberek 95%-a soha nem valósítja meg az álmait, mert mindig várnak a „megfelelő pillanatra”. Ez a pillanat soha nem jön el. A jelen az egyetlen idő, amikor változtathatsz.

 

Az életed a te kezedben van

Ez az egy életed van. Az, hogy mit kezdesz vele, a te döntésed. A változás fájdalmas. De az a fájdalom, amit most érzel, csak egy eszköz. Az igazság nem azért van, hogy bántson, hanem hogy felébresszen. Ha most lépsz, képes vagy bármit elérni. Ha nem, ugyanitt találod magad 5 év múlva,  – aztán 10 és 15 év múlva még mindig,–  ugyanazokkal a kifogásokkal.

Te döntesz.

 

Eleged van abból, hogy motiválatlan vagy?  Foglalj időpontot coachingra, és indulj el az utadon ma!

dr. Lanteri Edina life és business coach logo

Ajánlott olvasmányok:

Csíkszentmihályi Mihály – Flow: Az áramlat

  • A könyv a tökéletes élmény pszichológiáját tárgyalja, bemutatva, hogyan érhetjük el a “flow” állapotot a mindennapi életben.

 James Clear – Atomi szokások

  • Ez a könyv bemutatja, hogyan alakíthatunk ki apró szokásokat, amelyek jelentős változásokat eredményeznek életünkben.

Viktor E. Frankl – Az élet értelméről

  • Frankl könyve az értelemkeresés fontosságát hangsúlyozza az emberi életben, különösen nehéz időkben.

Robert Maurer – Kaizen

  • A könyv bemutatja, hogyan alkalmazhatjuk a Kaizen filozófiáját a mindennapi életben a folyamatos fejlődés érdekében.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ha most megállítanának az utcán, és megkérdeznék, ki vagy, mit válaszolnál – és hányszor változtatnád meg utána a válaszod?

Gratulálok.

Ha őszintén válaszoltál rá, az már önmagában óriási dolog.

Innen már nincs hova bújni.
De van merre elindulni.

Mert egy válasz még nem változtat meg mindent. De egy döntés igen.